5. Amsterdamse School

Amsterdamse School

Opgericht in 1910 - opgeheven in 1940

Amsterdamse School

De Amsterdamse School is een Nederlandse bouwstijl die te plaatsen is binnen het expressionisme en verwant is aan de Art Deco. Door de industriële revolutie in het midden van de negentiende eeuw groeide de werkgelegenheid en trokken mensen naar de steden. Dit zorgde voor een tekort aan huisvesting. In 1901 werd daarom de Woningwet ingevoerd, die voorzag in betere huisvesting voor arbeiders. Dit leidde tot grote bouwprojecten in de grote steden. Een groep jonge architecten van het architectenbureau van E. Cuypers in Amsterdam gingen in een meer expressieve en fantasievolle stijl ontwerpen. Het tijdschrift 'Wendingen' voor architectuur en vormgeving diende als spreekplatform voor de groep. De nadruk lag niet op de functionaliteit, maar op de uiterlijke verschijning van het gebouw. De Amsterdamse School is een architectuurstroming vanuit het idee dat een plezierige woon- en werkomgeving goed is voor het welzijn van de arbeiders.

De Amsterdamse School is te herkennen aan het gebruik van ‘eerlijke’ materialen zoals baksteen en hout, versieringen zoals sculpturen (vooral van mannen en vrouwen als symbool voor de arbeidersklasse), glas-in-loodramen en smeedijzeren toevoegingen. De daken zijn stijl, gevels zijn gewelfd met verticale accenten, ramen hebben opvallende vormen en er worden ‘hoekoplossingen’ gebruikt zoals torentjes. Maar ook hielden de ontwerpers zich bezig met interieurs, meubelen en objecten voor in de publieke ruimte, waarbij samengewerkt werd met kunstenaars uit verschillende disciplines.

Willem Witsen - Turfschepen in de Oude Schans kopen? Bied vanaf 1100!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Turfschepen in de Oude Schans
TechniekEts/Aquatint
Afmetingen58 x 71.5 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 1.100
Willem Witsen - Ets/aquatint: 'Turfschepen in de Oude Schans' - 1904 kopen? Bied vanaf 1050!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Ets/aquatint: 'Turfschepen in de Oude Schans' - 1904
TechniekEts/Aquatint
Afmetingen76 x 91 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 1.050
Willem Bastiaan Tholen - Huisje in landschap kopen? Bied vanaf 795!
Willem Bastiaan Tholen (1860-1931) Nederlands Huisje in landschap
Afmetingen51.5 x 48.5 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 795
Eduard Karsen - kanaal met boot en huizen kopen? Bied vanaf 50!
Eduard Karsen (1860-1941) Nederlands kanaal met boot en huizen
TechniekEts/Aquatint
Afmetingen27 x 33 cm (h x b)
GesigneerdOngesigneerd/Drukgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 50
Willem Bastiaan Tholen - Landschap met spelende kinderen kopen? Bied vanaf 775!
Willem Bastiaan Tholen (1860-1931) Nederlands Landschap met spelende kinderen
TechniekAquarel
Afmetingen36 x 43 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 775
Chris van der Hoef - Dienblad kopen? Bied vanaf 85!
Chris van der Hoef (1875-1933) Nederlands Dienblad
Afmetingen5 x 42 x 32 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
€ 85
Hildo Krop - Adriaan Roland Holst. Houtsnede. kopen? Bied vanaf 50!
Hildo Krop (1884-1970) Nederlands Adriaan Roland Holst. Houtsnede.
Afmetingen24 x 16 cm (h x b)
€ 50
Willem Hendrik van Norden - Ets: Monster kopen? Bied vanaf 39!
Willem Hendrik van Norden (1883-1978) Nederlands Ets: Monster
TechniekEts
Afmetingen18 x 20 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 39
Willem Hendrik van Norden - Ets: De dood van de minotaurus kopen? Bied vanaf 39!
Willem Hendrik van Norden (1883-1978) Nederlands Ets: De dood van de minotaurus
TechniekEts
Afmetingen18 x 23 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 39