Een fraaie ets van vooroorlogs Rotterdam door Joseph Bernard Anton (Jos) Lohmann;
geboren 1884, Rotterdam – overleden 1960, Noordwijkerhout.
Het afgebeelde werk is een ets uit mijn collectie "Rijnmond Toen" onder nummer 084-JaL. De ets geeft (Het) Steiger weer in het vooroorlogse Rotterdam. Dit deel van het centrum van Rotterdam is tijdens het bombardement in 1940 verloren gegaan.
Annotatie in potlood l.o. in de marge: "Steiger 5/100"
Gesigneerd in potlood r.o. in de marge.
Afmetingen:
afbeelding 255 x 203 mm
passe-partout: 435 x 253 mm
De ets is in prima staat, met enige lichte verkleuring in de marges (waar het vorige passe-partout heeft ingewerkt). Ik heb de ets in 2014 verworven en vervolgens schoon en zuurvrij gemaakt en gearchiveerd in zuurvrije archiefdoos.
Voor de kenners van oud Rotterdam:
De ets biedt een gezicht op "het Steiger" of "Steiger" in het centrum van Rotterdam , begin 20e eeuw, in ieder geval voor het bombardement van mei 1940.
Het Steiger, zoals oud-Rotterdammers het meestal noemden, vormde de Zuidgrens van de Zandstraatbuurt, een volksbuurt met armoe, prostitutie en veel criminaliteit; de buurt werd gesloopt voor o.a. de bouw van het nieuw Stadhuis aan de Coolsingel. Rechts achter de koepel van de St. Dominicuskerk, ook uiteraard gebombardeerd. De laatste foto is een ansichtkaart die hetzelfde deel weergeeft rond 1910.
Jos Lohmann woonde en werkte in Rotterdam, Blaricum en Berkel en Rodenrijs.
Lohmann was leerling van de Akademie v. B.K. te Rotterdam o.l.v. A.H.R. van Maasdijk en F.G.W. Oldewelt.
Hij schilderde, tekende en etste stadsgezichten (havens en schepen), en interieurs.
Lohmann was lid van de Rotterdamse Kunstenaars Sociëteit.