5. Nieuwe Zakelijkheid

Nieuwe Zakelijkheid

Opgericht in 1918 - opgeheven in 1933

Nieuwe Zakelijkheid

Neue Sachlichkeit is een stilistische reactie op het Duits expressionisme. De beweging ontstond in de Eerste Wereldoorlog en de meeste betrokken kunstenaars hebben op een zeker moment gediend in het Duitse leger. Hun ideeën over de wereld en kunst zijn dan ook sterk beïnvloed door hun ervaringen in het leger.

De naam 'Neue Sachlichkeit' is afkomstig van de tentoonstelling die gehouden werd in 1923 in Mannheim, waarin geprobeerd werd terug te keren naar orde in de nasleep van de oorlog. De manier van ontwerpen werd ook toegepast in architectuur en design. De Nederlandse variant, Nieuwe Zakelijkheid, is te herkennen aan hoekige en geometrische vormen zonder ornamenten of decoratie. Deze manier van ontwerpen doet denken aan De Stijl en het kubisme. De nadruk in ontwerpen ligt op technologie, het maakproces, soberheid, functionaliteit en doelgerichtheid.

De kunstenaars van de Neue Sachlichkeit verenigden zich niet in groepen, maar werkten individueel. Ze werkten in verschillende stijlen, maar hadden wel thema’s gemeen: voornamelijk de gruwel van de oorlog, de sociale hypocrisie en het morele verval, de benarde situatie van de armen en de opkomst van het nationalisme. De kunstenaars vonden dat de omstandigheden in Duitsland een anti-idealistische, maatschappelijk betrokken, realistische schilderstijl verlangden.

Er worden 14 items van deze kunstenaarsgroep aangeboden.
Paul Citroen - Litho, Zelfportret kopen? Bied vanaf 40!
Paul Citroen - Litho, Zelfportret

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorVeilingmeester

TechniekLitho
Afmetingen65.5 cm x 51.5 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Paul Citroen - litho - Mart Kempers kopen? Bied vanaf 25!
Paul Citroen - litho - Mart Kempers

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorduif

Jaartal1976
TechniekLitho
Afmetingen66 cm x 50 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Willem Hendrik Gispen - Park in Stockholm - Aquarel kopen? Bied vanaf 60!
Willem Hendrik Gispen - Park in Stockholm - Aquarel

Tekening / Aquarel

Geplaatst doorlenteman

TechniekAquarel
Afmetingen23 cm x 30 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstAlleen in Passe-partout
Wim Schuhmacher - Litho, Mediterrane haven kopen? Bied vanaf 1!
Wim Schuhmacher - Litho, Mediterrane haven

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorVeilingmeester

TechniekEts/Aquatint
Afmetingen63 cm x 48 cm (h x b)
GesigneerdOngesigneerd/Drukgesigneerd

Aftersale items

Aftersale
Plateelbakkerij Zuid-Holland - 2 bonbonnieres kopen? Bied vanaf 50!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - 2 bonbonnieres

Glas / Keramiek

Geplaatst doorAromajip

Afmetingen8.5 cm x 13.5 cm (h x b)
Gewicht332 g
GesigneerdHandgesigneerd
Aftersale
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Vierkant bord Prometheus - gratis verzending NL kopen? Bied vanaf 50!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Vierkant bord Prometheus - gratis verzending NL

Glas / Keramiek

Geplaatst doorMiles

Jaartal1960
Afmetingen3 cm x 22 cm x 22 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
Aftersale
Chris van der Hoef - Penning 25 jarige dienstvervulling verkade zilver kopen? Bied vanaf 100!
Chris van der Hoef - Penning 25 jarige dienstvervulling verkade zilver

Penningen

Geplaatst doorPensioenman

Jaartal1910
TechniekPenning
Afmetingen6.0 cm x 6.0 cm (h x b)
Aftersale
Paul Citroen - A’dam’s en Eva’s, complete uitgave met 12 litho’s (groot) kopen? Bied vanaf 295!
Paul Citroen - A’dam’s en Eva’s, complete uitgave met 12 litho’s (groot)

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorRosser

Jaartal1971
TechniekLitho
Afmetingen79 cm x 59 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Aftersale
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho - Gratis verzending! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho - Gratis verzending!

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorRosser

Jaartal1947
TechniekVaria
Afmetingen48 cm x 63 cm (h x b)
GesigneerdSignatuur meegedrukt
Aftersale
Wim Schuhmacher - Crucifix, litho - Gratis verzending! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Crucifix, litho - Gratis verzending!

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorRosser

Jaartal1947
TechniekVaria
Aftersale
Plateelbakkerij Zuid-Holland - zonder titel kopen? Bied vanaf 50!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - zonder titel

Glas / Keramiek

Geplaatst doordesign22

Afmetingen27 cm x 10 cm (h x b)
GesigneerdOngemerkt
Aftersale
Chris van der Hoef - VPK Penning Johan Maurits van Nassau brons kopen? Bied vanaf 75!
Chris van der Hoef - VPK Penning Johan Maurits van Nassau brons

Penningen

Geplaatst doorPensioenman

Jaartal1929
TechniekPenning
Aftersale
Wim Schuhmacher - Plantjes met insecten, litho - Gratis verzending! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Plantjes met insecten, litho - Gratis verzending!

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorRosser

Jaartal1947
TechniekVaria
Aftersale
Chris van der Hoef - Hongersnood Rusland 1923 kopen? Bied vanaf 50!
Chris van der Hoef - Hongersnood Rusland 1923

Penningen

Geplaatst doorPensioenman

Jaartal1923
TechniekPenning
Afmetingen4.1 cm x 4.1 cm (h x b)