5. Nieuwe Zakelijkheid

Nieuwe Zakelijkheid

Opgericht in 1918 - opgeheven in 1933

Nieuwe Zakelijkheid

Neue Sachlichkeit is een stilistische reactie op het Duits expressionisme. De beweging ontstond in de Eerste Wereldoorlog en de meeste betrokken kunstenaars hebben op een zeker moment gediend in het Duitse leger. Hun ideeën over de wereld en kunst zijn dan ook sterk beïnvloed door hun ervaringen in het leger.

De naam 'Neue Sachlichkeit' is afkomstig van de tentoonstelling die gehouden werd in 1923 in Mannheim, waarin geprobeerd werd terug te keren naar orde in de nasleep van de oorlog. De manier van ontwerpen werd ook toegepast in architectuur en design. De Nederlandse variant, Nieuwe Zakelijkheid, is te herkennen aan hoekige en geometrische vormen zonder ornamenten of decoratie. Deze manier van ontwerpen doet denken aan De Stijl en het kubisme. De nadruk in ontwerpen ligt op technologie, het maakproces, soberheid, functionaliteit en doelgerichtheid.

De kunstenaars van de Neue Sachlichkeit verenigden zich niet in groepen, maar werkten individueel. Ze werkten in verschillende stijlen, maar hadden wel thema’s gemeen: voornamelijk de gruwel van de oorlog, de sociale hypocrisie en het morele verval, de benarde situatie van de armen en de opkomst van het nationalisme. De kunstenaars vonden dat de omstandigheden in Duitsland een anti-idealistische, maatschappelijk betrokken, realistische schilderstijl verlangden.

Plateelbakkerij Zuid-Holland - Fruittest met onderbord (2) kopen? Bied vanaf 35!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Fruittest met onderbord (2)
Afmetingen 6.5 x 21.5 x 21.5 cm (h x b x d)
Gewicht 765 g
Gesigneerd Gemerkt/Merksticker
Huidig bod
€ 70
7 biedingen
Wim Schuhmacher - litho: Peniscola - 1947 kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands litho: Peniscola - 1947
Techniek Litho
Afmetingen 48 x 63 cm (h x b)
Gesigneerd Signatuur meegedrukt
€ 50
Wim Schuhmacher - litho: Corpus Christi met een dode meeuw - 1947 kopen? Bied vanaf 40!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands litho: Corpus Christi met een dode meeuw - 1947
Techniek Litho
Afmetingen 63 x 48 cm (h x b)
€ 40
Plateelbakkerij Zuid-Holland - platelen vaasje model 521 en decor 76 kopen? Bied vanaf 23!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands platelen vaasje model 521 en decor 76
Afmetingen 10 x 7 x 7 cm (h x b x d)
Gesigneerd Handgesigneerd
Huidig bod
€ 23
1 bieding
Paul Citroen - Grote jaren 70 monochrome lithografie - portret - potloodgesigneerd kopen? Bied vanaf 50!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Grote jaren 70 monochrome lithografie - portret - potloodgesigneerd
Techniek Litho
Afmetingen 48 x 37 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Alleen in Passe-partout
€ 50
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Wandbord Kitty 2965/35 kopen? Bied vanaf 30!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Wandbord Kitty 2965/35
Afmetingen 35 x 35 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 30
Paul Citroen - portret kopen? Bied vanaf 95!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands portret
Techniek Potlood
Afmetingen 37 x 31 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 95
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Vase Art Deko 1930 kopen? Bied vanaf 119!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Vaas Art Deco 1930
Afmetingen 23 x 8 cm (h x b)
€ 119
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Gouda Decorative teller kopen? Bied vanaf 89!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Gouda Decoratieteller
Afmetingen 24 x 24 cm (h x b)
Gewicht 1 g
€ 89
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Kon. Plazuid Gouda Holland kopen? Bied vanaf 125!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Kon. Plazuid Gouda Holland
Afmetingen 21.5 x 21.5 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 125
Paul Citroen - Litho: "lyda" - 1976 kopen? Bied vanaf 35!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Litho: "lyda" - 1976
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 35
Hendrik Petrus Berlage - (het complete werk) + Pieter L.Kramer : 2 kostbare boeken kopen? Bied vanaf 50!
Hendrik Petrus Berlage (1856-1934) Nederlands (het complete werk) + Pieter L.Kramer : 2 kostbare boeken
Techniek Softcover
Afmetingen 28 x 25 cm (h x b)
€ 50
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Herinneringsbord kopen? Bied vanaf 27!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Herinneringsbord
Afmetingen 26 x 26 x 3 cm (h x b x d)
€ 27
Paul Citroen - Anneloor kopen? Bied vanaf 50!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Anneloor
Techniek Litho
Afmetingen 66 x 52 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 50
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho - Gratis verzending binnen Nederland! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands Ile de la Cité, litho - Gratis verzending binnen Nederland!
Techniek Litho
Afmetingen 63 x 48 cm (h x b)
€ 50
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Plateelvaas uit ca. 1910 kopen? Bied vanaf 100!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Plateelvaas uit ca. 1910
Afmetingen 27.8 x 13.6 x 13.6 cm (h x b x d)
Gewicht 500 g
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 100
Chris van der Hoef - Dienblad kopen? Bied vanaf 85!
Chris van der Hoef (1875-1933) Nederlands Dienblad
Afmetingen 5 x 42 x 32 cm (h x b x d)
€ 85
Plateelbakkerij Zuid-Holland - turquoise vaas kopen? Bied vanaf 95!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands turquoise vaas
Afmetingen 19.1 x 9.8 x 9.8 cm (h x b x d)
€ 95