Ik kwam in het bezit van een mooi ingelijste originele en zeldzame gravure van de pas gebouwde Lakenhal in Leiden (1640) door Christiaan Hagen (1635-1687). Dus de gravure moet gemaakt zijn rond 1670 toen hij ook de 12 grote gravure platen van Leiden maakte die Museum de Lakenhal in 2016 aangekocht heeft.
https://www.lakenhal.nl/nl/verhaal/nieuws-aanwinst-grote-hagen-stadskaart
Museum de lakenhal heeft een kopergravure plaat die identiek is aan deze gravure, behalve de tekst die eronder geplaatst is. Dat maakt deze gravure uniek.
De tekst die eronder staat is:
"De Laken Hal gebouwt in den Jaere 1640 te LIJDEN. Halla Pannaria Adificata Anno 1640."
De stad Leiden is handgeschreven als "LIJDEN".
De gravure is rond 1920 ingelijst bij de bekende lijstenmaker S. Bonte in Leiden met telefoonnummer: 1277.
Er is weinig bekend over de kunstschilder/etser/graveur Christiaan Hagen, maar hieronder wat ik over hem kon vinden:
Christiaan Hagen, geboren 1630/1639 te Bremen Duitsland. Overleden 1695 Leiden.
Getrouwd geweest met Maria van Koosen (1640 -?) In 1687 opnieuw getrouwd met Geerruyt van Soolingen afkomstig uit Utrecht. (1659-?)
Hagen heeft gewerkt als etser/graveur in Amsterdam, Den Haag en voornamelijk Leiden, waar hij ook de bekende stadsplattegronden van Leiden heeft gemaakt en o.a. ook deze gravure van de Lakenhal.
Ik vond nog meer informatie over Christiaan Hagen beschreven in het boek: "De levens en werken der Hollandsche en Vlaamsche kunstschilders, beeldhouwers, graveurs en bouwmeesters, van den vroegsten tot op onzen tijd(1857)–Christiaan Kramm ".
De tekst hieronder is dan ook in het oud Nederlands van het jaar 1857.
HAGEN. (Christiaan)
Een Portret van Stephanus Blancardus, gegraveerd door Christ. Hagen, deed mij dezen als een graveur kennen, die tot de school der XVII. eeuw behoort. - Als graveur au burin, kan men over zijne bekwaamheden oordeelen uit een portret, in 4o., van Koning Karel II., van Engeland, door hem zeer fraai gesneden, hoewel blijkbaar eene verkleinde kopij naar de uitmuntende gravure van de jode, naar ant. van dyck, in gr. fo., allen in mijn bezit. - Op het stadhuis, te Delft, zag ik eene zeer groote Kaart van de Stad Leyden, met sierlijk bijwerk, waarop duidelijk staat hagen; even zoo ook op de genoemde prenten, en niet hagens, gelijk bij Immerzeel verkeerdelijk is vermeld; evenwel komt op sommige prenten, wanneer de opschriften door lettersnijders zijn gezet, wel eens hagens voor, onder anderen, op het portret van den kunstschilder simon peter tilmans, genaamd schenck, welk portret hem, zeker, onder de goede graveurs dier dagen plaatst. Dit heeft hij in 1668 gesneden, naar het [origineel, door tilmans-zelven geschilderd. - Nagler zegt, dat hij stellig niet later dan 1683 gearbeid heeft. - Onder het portret van Michiel Adriaensz. de Ruyter staat weder c. hag. sculp.; het is bijzonder goed gegraveerd, maar naar het fraaije portret van blooteling gekopiëerd, en behoort voor een boekwerk in 4o. -
Bij Bryan wordt hij christofeel hagens genoemd, doch dit is klaarblijklijk eene vergissing.
Informatie RKD over Christiaan Hagen.
https://rkd.nl/nl/explore/artists/35239