Oskar Kokoschka (1886-1980)
  5. Oskar Kokoschka
Oskar Kokoschka (1886-1980)

Oskar Kokoschka (1886-1980)

Kunstschilder, Graficus

Oskar KOKOSCHKA (Pöchlarn 1886 - Montreux 1980)

Oskar Kokoschka was een Tsjechisch kunstenaar: schilder, graficus en schrijver. Kokoschka werd geboren in Pöchlarn aan de Donau. Hij stamde uit een Praagse Tsjechische familie, als tweede van vier kinderen. Zijn vader was goudsmid. In Wenen kreeg hij na zijn middelbare school, een beurs voor de Kunstgewerbeschule en schreef zich onder andere in voor de vakken tekenen, grafiek en kunstgeschiedenis. Vanaf 1905 begon hij zonder formele lessen te schilderen met olieverf. Ook begon hij aan een expressionistisch schilderij. Zijn leraar Gustav Klimt noemde hem na een tentoonstelling in Wenen het grootste talent van de jongere generatie. Aan de Kunstgewerbeschule waar hij van 1905 tot 1908 studeerde, leerde hij onder meer de architect Adolf Loos kennen, die hem introduceerde bij Karl Kraus, uitgever van het satirische blad Die Fackel. In 1908 schilderde Kokoschka zijn eerste portretten. In 1909 kwam hij onder de indruk van George Minne, Edvard Munch en Vincent van Gogh. Ook beëindigde hij zijn studietijd aan de Kunstschool en verliet hij tevens het kunstenaarscollectief de Wiener Werkstätte. Hij hield zich toen vooral bezig met portretten, theaterstukken en gedichten. In 1910 kwam Kokoschka in contact met de uitgever van het tijdschrift Der Sturm, dat in de komende jaren het belangrijkste avant-gardetijdschrift in Duitsland op het gebied van kunst en literatuur was. Ook Kokoschka kreeg door het plaatsen van werken hierin meer bekendheid. Iets later organiseerde men de eerste eenmanstentoonstelling van deze schilder. In 1911 kwam Kokoschka in contact met Der Blaue Reiter, een avant-gardegroep in München. Hij leerde er de dichter Albert Ehrenstein kennen, met wie hij zijn leven lang bevriend bleef. In 1912 nam hij deel aan de tweede tentoonstelling van de 'Blaue Reiter' in München. Kokoschka had een onstuimige verhouding met Alma Mahler-Schindler, de weduwe van de componist Gustav Mahler. Hij schilderde haar portret en trok met haar door Italië. Hij maakte voor Alma van 1912 tot 1914 serie van zeven waaiers, waarop symbolisch het verloop van hun verhouding was weergegeven. Ze beëindigde hun verhouding. Later vernam Alma dat Kokoshka tijdens de Eerste Wereldoorlog gewond was geraakt. Hij herstelde in 1916 en ontdekte dat Alma in 1915 getrouwd was met architect Walter Gropius. Zo geraakte Kokoshka geobsedeerd door Alma, de onbereikbare liefde. In zijn vroege werken keerde Kokoschka zich snel van de Jugendstil af en boog die vormen om in een expressionistische taal. Naast illustratief werk ontstonden als vroege hoofdwerken psychologisch-visionaire portretten in een dramatisch-nerveuze schildertrant. De figuur en het psychologische portret bleven altijd het middelpunt vormen van zijn scheppen, zowel in schilderijen als in zijn omvangrijke grafische oeuvre. Het is een feit dat de schilderijen en vooral de portretten van Kokoschka de meer verborgen instincten van de mens niet verhullen maar juist ontmaskeren, en daardoor een begrijpelijke beweging van verzet oproepen. Het belangrijkste vroegste werk was De bruid van de wind, een reflectie op zijn uiteindelijke onbeantwoord gebleven liefde voor Alma Mahler. In 1918 maakte hij kennis met Hermine Moos, die poppen sneed. Hij bestelde een levensgrote pop met de trekken van Alma Mahler en maakte verscheidene werken naar deze pop. Door een reis naar Florence raakte hij gefascineerd door het werk van Michelangelo. Zo ontstonden vele aquarellen. Onder invloed van het fauvisme, de Duitse expressionisten en de Blaue Reiter werd de kleuromgeving helderder, de verf pasteuzer en de penseelvoering rustiger, maar zijn werk bleef onderhevig aan stilistische fluctuaties. Na herstel van zijn oorlogsverwondingen leerde Kokoschka in Dresden de vriendenkring kennen van Kathe Richter en portretteerde hen. In 1924 vestigde hij zich in Parijs, waar hij tussen zijn vele reizen regelmatig zou terugkeren. Hij reisde onder meer naar Zuid-Frankrijk, Spanje, Portugal, Nederland en Engeland, en ook naar Istanbul, Jeruzalem en Noord-Afrika, Schotland, Ierland en Italië. Deze reizen inspireerden hem tot landschappen en nieuwe portretten. Hij raakte ook erg geboeid door de oude meesters Breughel en Altdorfer. Na 1924 begon de lange reeks landschappen en stadsgezichten, die deels sterk gecomprimeerde overzichten van plaatsen tonen en deels slechts representatieve pronkstukken zijn. Op het nationaalsocialisme en oorlog antwoordde Kokoschka met allegorische beelden en met het Zelfportret van een ontaard kunstenaar. In 1931 gaf hij zijn woning in Parijs op en keerde hij terug naar Wenen, maar verliet de stad weer na de Starhemberg-putsch van 1934 en verhuisde zoals vele Tsjechische emigranten naar Praag, waar hij onder meer een portret van president Masaryk schilderde. In de winter van 1934 leerde hij zijn latere vrouw kennen, Olda Palkovska. In 1937 nam de regering 417 van zijn werken in beslag. Tijdens de Tweede Wereldoorlog onderhield hij in zijn Engelse ballingschap nauwe banden met Tsjechische emigranten.

Aangeboden items
5
Verkochte items
40
Nationaliteit
Oostenrijks Engels
Links
Favoriet
FA. (19 x Favoriet)
5 aangeboden items van deze kunstenaar

Aftersale items

Aftersale
Oskar Kokoschka - E. Barlag - H. Struck -Max Liebermann (+ 2 extra boeken) - 4x grafiek 1923 kopen? Bied vanaf 275!
Oskar Kokoschka - E. Barlag - H. Struck -Max Liebermann (+ 2 extra boeken) - 4x grafiek 1923

Bijzondere Uitgaves

Geplaatst doorMiles

Jaartal1923
TechniekBoek met Originele Grafiek
Afmetingen25 cm x 20 cm (h x b)
GesigneerdSignatuur meegedrukt
Aftersale
Oskar Kokoschka - OriginalLithographie zu Werner EGKs gespenstischer OPER IRISCHE LEGENDEN - 1955 - Unter PP kopen? Bied vanaf 55!
Oskar Kokoschka - OriginalLithographie zu Werner EGKs gespenstischer OPER IRISCHE LEGENDEN - 1955 - Unter PP

Geplaatst doorartaud

VerzendingInternationaal

Aftersale
Oskar Kokoschka - BEGEGNUNG - 1921 - Lithographie zum GEFESSELTEN KOLUMBUS (Prof a.d.DRESDNER AKADEMIE) kopen? Bied vanaf 62!
Oskar Kokoschka - BEGEGNUNG - 1921 - Lithographie zum GEFESSELTEN KOLUMBUS (Prof a.d.DRESDNER AKADEMIE)

Geplaatst doorartaud

VerzendingInternationaal

Aftersale
Oskar Kokoschka - AM SCHEIDEWEG - 1921 - Lithographie zum GEFESSELTEN KOLUMBUS (Prof a.d.DRESDNER AKADEMIE) kopen? Bied vanaf 62!
Oskar Kokoschka - AM SCHEIDEWEG - 1921 - Lithographie zum GEFESSELTEN KOLUMBUS (Prof a.d.DRESDNER AKADEMIE)

Geplaatst doorartaud

VerzendingInternationaal

Aftersale
Oskar Kokoschka - OriginalLithographie zu Werner EGKs gespenstischer OPER IRISCHE LEGENDEN - 1955 kopen? Bied vanaf 75!
Oskar Kokoschka - OriginalLithographie zu Werner EGKs gespenstischer OPER IRISCHE LEGENDEN - 1955

Geplaatst doorartaud

VerzendingInternationaal

Kunst kopen van Oskar Kokoschka

Wilt u graag een kunstwerk kopen van Oskar Kokoschka? Bekijk dan het actuele veilingaanbod en bied mee op mooie en unieke kunstwerken van Oskar Kokoschka. Betaalbare en exclusieve kunst kopen van Oskar Kokoschka en andere erkende kunstenaars is leuk, toegankelijk én binnen handbereik via Kunstveiling. Ontdek nu alle kunstwerken van Oskar Kokoschka te koop bij Kunstveiling en bemachtig uw eigen Oskar Kokoschka!

Volg het aanbod kunst van Oskar Kokoschka te koop

Wilt u op de hoogte gehouden worden van nieuw aanbod van Oskar Kokoschka te koop? Via uw persoonlijke Kunstveiling account kunt u Oskar Kokoschka instellen als uw favoriete kunstenaar. Wanneer er nieuwe Oskar Kokoschka kunstwerken in de veiling worden geplaatst, ontvangt u hierover per e-mail bericht. Daarnaast kunt u alle kunstwerken van uw favoriete kunstenaars eenvoudig bekijken via uw persoonlijke account. Op die manier loopt u nooit meer een nieuw item in de veiling mis en koopt u gemakkelijk kunst van Oskar Kokoschka!

Waarom via Kunstveiling kunst van Oskar Kokoschka kopen?

Via Kunstveiling koopt u unieke kunstwerken van Oskar Kokoschka en andere erkende kunstenaars tegen veilingprijzen. Kunst kopen van Oskar Kokoschka via Kunstveiling is toegankelijk, transparant en laagdrempelig. Dagelijks worden vele nieuwe kunstwerken in de veiling geplaatst, van moderne schilderijen tot oude prenten en van sculpturen tot design en sieraden. U stemt het aanbod gemakkelijk op uw eigen wensen af en wordt automatisch in contact gebracht met de verkoper als u na afloop van de veiling de hoogste bieder bent. U betaalt bij Kunstveiling slechts 15% veilingkosten over de hamerprijs. Dit wordt bij het uitbrengen van een bod al aangegeven, zodat u achteraf nooit voor verrassingen komt te staan.

Bovendien kunt u via Kunstveiling ook zelf kunst van Oskar Kokoschka of andere erkende kunstenaars verkopen. Meer over het verkopen van kunst leest u op de pagina Kunst Verkopen.

Hoe breng ik een bod uit op een kunstwerk van Oskar Kokoschka?

Kunst kopen van Oskar Kokoschka begint bij het plaatsen van een bod. Om een bod uit te brengen op een kunstwerk van Oskar Kokoschka, heeft u account bij Kunstveiling nodig. Hier maakt u gemakkelijk een account aan. Bij alle items in de veiling treft u detailgegevens van het kunstwerk, een openingsbod en een aflooptijd. Tot deze tijd kunt u een bod uitbrengen op het kunstwerk van Oskar Kokoschka. Om meer kans te maken om de Oskar Kokoschka te bemachtigen, kunt u een autobod instellen. Bent u de winnende bieder? Dan neemt de verkoper contact met u op. Is het kunstwerk helaas aan u voorbijgegaan? Bekijk dan het actuele aanbod met alle andere kunst van Oskar Kokoschka! Let op: lees voordat u kunst gaat kopen of verkopen via Kunstveiling de veilingregels goed door.